ALMA MATER VILNENSIS
UNIWERSYTET STEFANA BATOREGO W WILNIE 1919-1939/45
Z końcem wielkiej wojny Cesarstwo Rosyjskie uległo likwidacji. Symptomy tego upadku widoczne były na jego zachodnich rubieżach, na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego, już wcześniej. W latach 1915-1920 Wilno przechodziło z rąk do rąk dziewięć razy. Zajmowali je Rosjanie, Niemcy, Litwini, Polacy, bolszewicy, znów Polacy, znów bolszewicy, znów Litwini. I na koniec raz jeszcze Polacy. O wskrzeszeniu Uniwersytetu Wileńskiego pomyśleli zarówno Litwini, jak i Polacy, niemal w tym samym czasie. 5 grudnia 1918 roku Państwowa Rada Litewska (Taryba) przyjęła Statut Uniwersytetu Wileńskiego i zaplanowała jego wskrzeszenie z dniem 1 stycznia 1919 roku. 13 grudnia tego samego roku odbudowę Uniwersytetu zadeklarował Komitet Warszawski Odrodzenia Wszechnicy Polskiej w Wilnie powołany w Warszawie pod przewodnictwem profesora Alfonsa Parczewskiego, późniejszego rektora USB w Wilnie. W sprawozdaniu z zebrania czytamy, że podjęto decyzję o otwarciu polskiego uniwersytetu „nie później niż w jesieni roku 1919”. Identyczną uchwałę powziął Komitet Narodowy Polski w Wilnie 28 grudnia 1918 roku, powołując w początku stycznia roku następnego Tymczasowego Rektora w osobie prof. Józefa Ziemackiego oraz Tymczasowy Senat Akademicki przyszłego uniwersytetu.
O powstaniu polskiego uniwersytetu w Wilnie zadecydowały wydarzenia z kwietnia i maja 1919 roku. Po wyparciu przez wojsko polskie bolszewików z Wilna, Józef Piłsudski, stworzył projekty federacyjne przyszłego państwa (analogiczne w stosunku do ustroju dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów), w którym powstanie uniwersytetu w Wilnie było jednym z priorytetów. Dlatego 7 maja powołał profesora Ludwika Kolankowskiego na stanowisko pełnomocnika do spraw odbudowy Uniwersytetu Wileńskiego, a następnie mianował Komitet Wykonawczy Odbudowy Uniwersytetu pod przewodnictwem profesora Józefa Ziemackiego.
Komitet ten, w skład którego weszli również profesorowie: Alfons Parczewski, Ferdynand Ruszczyc, Stanisław Władyczko, inżynierowie: Zygmunt Nagrodzki, Ludwik Wasilewski, Bolesław Stankiewicz, Bronisław hr. Umiastowski, Konrad Niedziałkowski, Jan Latwis, dr Ludwik Czarkowski i dr Władysław Zahorski, w porozumieniu z tymczasowym Senatem Akademickim, działającym w Wilnie od grudnia 1918 roku, rozpoczął niezbędne przygotowania do inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie już w październiku 1919 roku. W czerwcu tego roku wystosowane zostało pismo skierowane do Senatów uniwersytetów polskich z prośbą, by wsparły kadrę przyszłego Uniwersytetu Wileńskiego. Odpowiedzialność za zgromadzenie kadry naukowej nowego uniwersytetu wzięło na siebie Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
Ponieważ nowo otwarty uniwersytet miał być kontynuacją zamkniętego w roku 1832 Uniwersytetu Wileńskiego, co podkreślano we wszystkich dokumentach, pierwszymi organizatorami byli obywatele ziem dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz absolwenci uczelni rosyjskich w Petersburgu, Kijowie, Moskwie, Dorpacie, Kazaniu i Charkowie. Kadrę odradzającej się uczelni wzmocnili także naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wśród których znalazł się m.in. profesor Michał Siedlecki – pierwszy rektor USB.
28 sierpnia 1919 roku ogłoszony został dekret Naczelnego Wodza powołujący do życia Uniwersytet Stefana Batorego (Universitas Batoreana Vilnensis) wraz z pierwszymi nominacjami władz. Mianowani zostali pierwsi członkowie senatu w osobach: rektora profesora Michała Siedleckiego, prorektora profesora Józefa Ziemackiego, dziekana Wydziału Teologicznego księdza profesora Bronisława Żongołłowicza, dziekana Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego profesora Piotra Wiśniewskiego, dziekana Wydziału Sztuk Pięknych profesora Ferdynanda Ruszczyca i profesora honorowego Władysława Mickiewicza. Niedługo potem dziekanem Wydziału Humanistycznego został prof. Józef Kallenbach, dziekanem Wydziału Lekarskiego prof. Emil Godlewski, a Wydziału Prawa i Nauk Społecznych prof. Alfons Parczewski..
Spór polsko-litewski o przynależność państwową Wilna, niepewna sytuacja na froncie polsko-bolszewickim, a także ogromne zniszczenia wojenne w mieście, ciężkie warunki mieszkaniowe i trudności z aprowizacją, powodowały że w roku 1919 obsadzono zaledwie 36 stanowisk profesorskich, z tego 17 tak zwanych zastępców profesora, czyli osób nie posiadających pełnych kwalifikacji formalnych. Pierwsza, dziewięcioosobowa grupa nauczycieli akademickich przybyła do Wilna z Warszawy 12 września 1919 roku. Znajdowali się w niej: Michał Siedlecki, ks. Bronisław Żongołłowicz, Jerzy S. Alexandrowicz, bracia Władysław i Wacław Dziewulscy, Stanisław Ptaszycki, Piotr Wiśniewski, Józef Patkowski i Jan Z. Wilczyński. Pomimo pochodzenia z różnych ośrodków naukowych i ukształtowania przez lokalne tradycje grono nauczające szybko się zintegrowało. Istotną rolę odegrała tu osoba pierwszego rektora – profesora Michała Siedleckiego, który organizował i inspirował zebrania towarzyskie, które z biegiem czasu doprowadziły do powstania Klubu Profesorskiego.
Działalność Uniwersytetu Stefana Batorego została przerwana na kilka miesięcy pod koniec pierwszego roku akademickiego przez działania wojenne i zajęcie Wilna przez Armię Czerwoną. W początkach lipca część starszego personelu i mienia ewakuowano do Warszawy i Poznania, a pozostały majątek ruchomy i nieruchomy pozostawiono pod opieką Ludwika Abramowicza i Jerzego Alexandrowicza. Pracownicy i studenci zostali powołani do wojska polskiego. Po bitwie warszawskiej, gdy bolszewicy chcąc wciągnąć Polaków do konfliktu z Litwą i 27 sierpnia przekazali Wilno Litwinom, Abramowicz zabiegał u władz litewskich o zachowanie dóbr uniwersytetu. Sytuacja zmieniła po tzw. „buncie Żeligowskiego” (Želigovskio maištas) i zajęciu Wilna przez wojska polskie w październiku 1920 roku; 9 października rozpoczął się powrót personelu naukowo-dydaktycznego. Drugi rok działalności uczelni zaczął się z opóźnieniem, od 30 listopada do 14 grudnia 1920 roku prowadzone były zapisy na studia; zajęcia rozpoczęły się w połowie stycznia 1921 roku.
Normalny tok pracy Uniwersytetu zaczął się dopiero od roku akademickiego 1921/1922. 30 września 1921 roku Sejm RP zdecydował, że o przynależności państwowej ziemi wileńskiej mają zadecydować wybory, które odbyły się w lutym 1922 roku i przyczyniły do ustabilizowania sytuacji na uczelni.
***
11 października 1919 roku rektor prof. Michał Siedlecki, w obecności Józefa Piłsudskiego i Władysława Mickiewicza, zainaugurował działalność Uniwersytetu. Obecność syna Adama Mickiewicza w senacie USB oraz na najważniejszych uroczystościach Uniwersytetu Stefana Batorego miała wartość symboliczną. Władysław Mickiewicz był w Wilnie dwukrotnie: 11 października 1919 roku, wówczas podczas pierwszej inauguracji roku akademickiego otrzymał doktorat honoris causa USB, oraz w maju 1922 roku w związku z uroczystościami setnej rocznicy ukazania się pierwszego tomu „Poezji” Adama Mickiewicza. USB pielęgnowało pamięć wybitnego poety – od roku 1921 organizowane były cotygodniowe „Środy Literackie”, początkowo w gmachu uniwersytetu, później w Celi Konrada w dawnym klasztorze oo. bazylianów, na które zapraszano wybitnych pisarzy i myślicieli. W 1926 roku władze USB wystąpiły do Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z wnioskiem o przyznanie pensji dla wdowy lub córki Władysława Mickiewicza.
W październiku 1919 roku Józef Piłsudski wręczył Rektorowi insygnia władzy akademickiej: berło i łańcuch rektorski, wykonane z drzewa gruszkowego według projektu Ferdynanda Ruszczyca oraz złożył życzenia Quod felix faustum fortunatumque sit. Ruszczyc zaprojektował także godło, znaki graficzne, togi, birety i sztandary USB. Symbole, insygnia, stroje oraz ceremoniał uniwersytecki nawiązywały do tradycji Uniwersytetu Wileńskiego z XIX wieku. Toga rektorska – do togi Piotra Skargi z końca XVI wieku. Wydziały uniwersyteckie otrzymały swoje symbole i insygnia w latach następnych. Insygnia były zazwyczaj darem instytucji spoza uniwersytetu. 9-11 października 1929 roku obchodzono w Wilnie jubileusz 350-lecia Uniwersytetu Wileńskiego i 10-lecia wskrzeszenia USB. Z tej okazji m.in. odremontowano dziedziniec Piotra Skargi oraz odnowiono elewację dziedzińców: Poczobutta, Sarbiewskiego i Mickiewicza. Odrestaurowano także salę Smuglewicza. Głównym wydarzeniem obchodów był pogrzebanie prochów Joachima Lelewela na cmentarzu na Rossie. Uroczystości odbywały się w obecności Prezydenta RP, przedstawicieli rządu, ministrów, dostojników kościelnych, delegatów wyższych uczelni oraz gości z zagranicy. Wśród darów dla USB były m. in. berło od Uniwersytetu Jagiellońskiego, pierścień od Rządu RP, łańcuchy rektorskie od miasta Wilna i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, a także ufundowany przez palestrę wileńską łańcuch dziekański dla Wydziału Prawa i Nauk Społecznych.
Uniwersytet Stefana Batorego zajmował dziesiątki budynków na terenie Wilna i w jego okolicach. Główny kompleks gmachów i instytucji naukowych, cała administracja, Wydział Teologiczny i Humanistyczny, a także Biblioteka znajdowały się w budynkach dawnego Uniwersytetu Wileńskiego pomiędzy ulicami: Uniwersytecką, Świętojańską, Zamkową i Skopówką. Wydział Sztuk Pięknych znajdował się przy ul. Św. Anny, Wydział Prawa i Nauk Społecznych przy ul. Uniwersyteckiej i Wielkiej, Obserwatorium Astronomiczne, Wydział Lekarski i Wydział Rolniczy przy ul. Zakretowej, szpitale i klinki na Antokolu. Dom Akademicki na Górze Bouffałowej, Bursa Męska oraz Liceum im. Śniadeckich przy ul. Bakszta, Bursa Żeńska – ul. Augustiańska. Wydział Matematyczno-Przyrodniczy przy ul. Zamkowej, Nowogródzkiej i Zakretowej. Instytut Naukowo-Badawczy Europy Wschodniej miał siedzibę w budynku Państwowej Biblioteki im. Wróblewskich. Akademicki Ośrodek Zdrowia na Pohulance i przy ul. Wielkiej. Ośrodek wypoczynkowy był najpierw w Nowiczach (pow. święciański), a od czerwca 1930 roku w Legaciszkach na prawym brzegu rzeki Wilii niedaleko Wilna.
Życie akademickie
W latach 1919-1939 Uniwersytet Stefana Batorego miał trzynastu rektorów: Michała Siedleckiego, Wiktora E. Staniewicza, Alfonsa J. Parczewskiego, Władysława Dziewulskiego, Mariana Zdziechowskiego, Stanisława Pigonia, Czesława Falkowskiego, Aleksandra Januszkiewicza, Kazimierza Opoczyńskiego, Witolda C. Staniewicza, Władysława M. Jakowickiego, Aleksandra Wóycickiego i Stefana Ehrenkreutza. Do roku 1932 rektora, jednego prorektora i dziekanów wybierano na rok, później zdarzało się, że kadencja trwała dłużej. Senat stanowili rektor, prorektor, dziekani i prodziekani wydziałów.
W murach USB odbywały się krajowe i międzynarodowe kongresy, zjazdy, konferencje oraz spotkania naukowe i akademickie. Wśród najważniejszych wymienić trzeba IV i IX Zjazd Fizyków Polskich (1928 i 1938), VI Zjazd Historyków Polskich (1935), VI Zjazd Orientalistów Polskich (1937), I Ogólnopolski Zjazd Chemików (1938) czy Ogólnopolska Konferencja Astrofizyków (1939). Uniwersytet utrzymywał międzynarodowe kontakty naukowe z całym światem akademickim biorąc udział w kongresach i zjazdach, a także poprzez wyjazdy i staże naukowe pracowników. Np. w roku akademickim 1937/38 Rektor USB ks. prof. Aleksander Wóycicki wygłosił referat „Wolność związków zawodowych w Polsce” na Kongresie Międzynarodowego Związku Postępu Społecznego w Paryżu, a pracownicy wzięli udział w kongresach w Rzymie, Kairze, Bagdadzie, Strasburgu, Amsterdamie, Berlinie, Zurichu i Oxfordzie.
Działalność wydawniczą prowadziły: rektorat i zakłady naukowe, studenckie koła naukowe i stowarzyszenia akademickie. Uniwersytet drukował: spisy i programy wykładów, skrypty, podręczniki i rozprawy naukowe, materiały z kongresów i księgi pamiątkowe. Ukazywały się czasopisma i serie wydawnicze: „Rocznik USB”, „Rocznik Prawniczy Wileński”, „Kwartalnik Teologiczny”, „Biuletyn Obserwatorium Astronomicznego”, „Studia Teologiczne” oraz pisma studenckie „Hipogryf”, „Alma Mater Vilnensis”, „Włóczęga”, „Nasza Forma” i inne. Wydawana była także Biblioteka Prac Polonistycznych i Biblioteka Biologiczna. Studenckie pomoce naukowe i skrypty powielane były siłami Bratniej Pomocy i kół naukowych. Książki i czasopisma uniwersyteckie drukowane były przede wszystkim w oficynie Józefa Zawadzkiego przy ul. Św. Anny 3. W latach 1919-1939 pracownicy USB ogłosili ok. 7500 publikacji w języku polskim i obcych.
W chwili otwarcia uczelni w październiku 1919 roku działało sześć wydziałów: humanistyczny, teologiczny, prawa i nauk społecznych, matematyczno-przyrodniczy, lekarski i sztuk pięknych. W 1938 roku utworzono Wydział Rolniczy. Uczelnia funkcjonowała według postanowień „Statutu Tymczasowego” nadanego 11 października 1919 roku, który utrwalał niezwykłą na polskim gruncie organizację Uniwersytetu. Nowatorskim rozwiązaniem było rozbicie tradycyjnego wydziału filozoficznego na humanistyczny i matematyczno-przyrodniczy oraz połączenie nauk społecznych z wydziałem prawa.
Wydział Humanistyczny rozpoczął działalność 9 października 1919 roku, pod kierownictwem prof. Józefa Kallenbacha. W pierwszym roku działalności studia na Wydziale Humanistycznym rozpoczęło 158 osób (32 mężczyzn i 126 kobiet); w roku 1938 było ich: 313 (112 mężczyzn i 201 kobiet). Był to największy wydział USB, którego siedzibą był gmach przy ul. Uniwersyteckiej 5, lecz zajęcia odbywały się również przy ul. Zamkowej 11 oraz w Zaułku Bernardyńskim 11. Kadrę w roku 1919 stanowili prof.: Józef Kallenbach, Marian Zdziechowski, Ludwik Janowski, Jan Dąbrowski, Wincenty Lutosławski, Włodzimierz Szyłkarski, Michał K. Bogucki, Stefan Glixelii, Władysław F. Horodyski, Stanisław Ptaszycki, Feliks Koneczny i Władysław Tatarkiewicz. W latach późniejszych wzmocnili ją m.in.: Marian Massonius, Manfred Kridl, Tadeusz Czeżowski, Jan Oko, Henryk Elzenberg, Stanisław Pigoń, Stanisław Kościałkowski, Henryk Łowmiański, Konrad Górski, Ryszard Mienicki, Stefan Srebrny.
Wydział Prawa i Nauk Społecznych rozpoczął działalność 9 października 1919 roku decyzją dziekana prof. Alfonsa Parczewskiego. W pierwszym roku na Wydziale Prawa podjęło studia 119 osób (95 mężczyzn i 24 kobiety); w roku 1938 było ich: 953 (737 mężczyzn i 216 kobiet). Wydział był drugim co do wielkości pod względem liczby słuchaczy. Jego siedziba znajdowała się w budynkach przy ul. Uniwersyteckiej 7, lecz zajęcia odbywały się również przy ul. Zamkowej 11 i Wielkiej 24. Kadrę w 1919 roku stanowili: Jerzy Fiedorowicz, Alfons Parczewski, Władysław Zawadzki oraz profesorowie innych wydziałów. W latach późniejszych kadrę wzmocnili m.in.: Stefan Ehrenkreutz, Iwo Jaworski, Jerzy Lande, Stanisław Świaniewicz, Wacław Komarnicki, Bronisław Wróblewski, Bolesław Wilanowski, Wiktor Sukiennicki, Seweryn Wysłouch, Jan Adamus, Mieczysław Gutkowski i Stefan Glaser. Do roku 1939 Wydział ukończyło 1577 magistrów prawa, obroniono 37 dysertacji i 12 prac habilitacyjnych. W roku 1923 doktorat honoris causa Wydziału otrzymał gen. Lucjan Żeligowski
Wydział Matematyczno-Przyrodniczy rozpoczął działalność 15 września 1919 roku. Posiadał w swej strukturze także zakład astronomiczny i stację meteorologiczną oraz od 1924 – Studium Rolnicze. Powstałe w roku 1919 obserwatorium astronomiczne, w 1921 roku przeniosło się do drewnianego pawilonu w pobliżu Lasu Zakretowego, a w roku 1936 do nowych budynków. Siedziba wydziału znajdowała się przy ul. Zamkowej 11, lecz zajęcia odbywały się w wielu miejscach: przy Nowogródzkiej 22, Zakretowej 23-23a i ul. Słowackiego 15. W roku 1919 studia na wydziale podjęło 87 studentów (56 mężczyzn i 31 kobiet); w roku 1938 było ich: 566 (282 mężczyzn i 284 kobiety). Kadrę wydziału stanowili w 1919 roku profesorowie: Piotr Wiśniewski, Wiktor Staniewicz, Michał M. Siedlecki, Kazimierz Sławiński, Witold Staniewicz, Stefan Bazarewski, Wacław M. Dziewulski, Władysław Dziewulski i Józef Patkowski. Z czasem uzupełnili ją m.in.: Mieczysław Limanowski, Marian Hłasko, Antoni Zygmund, Jan Dembowski, Stanisław Małkowski, Edward Passendorfer, Wilhelmina Iwanowska, Kazimierz Jantzen, Jan Prüffer, Stefan Kempisty i Szczepan Eugeniusz Szczeniowski. 2 listopada 1922 roku Marszałek Józef Piłsudski otrzymał tytuł doktora honoris causa Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego.
Wydział Lekarski rozpoczął działalność 9 października 1919 roku. W jego strukturze funkcjonowało „studium farmaceutyczne”, przekształcone później w Oddział Farmaceutyczny, którego dyrektorem przez cały czas istnienia był prof. Jan Muszyński. Wydział mieścił się przy ul. Zakretowej 23 i Objazdowej 2, a liczne kliniki znajdowały się szpitalach na Antokolu. W 1919 roku studia na wydziale podjęło 142 studentów (91 mężczyzn i 51 kobiet); w roku 1938 było ich 832 (588 mężczyzn i 244 kobiety). Kadrę wydziału stanowili w pierwszym roku prof.: Emil Godlewski, Stanisław Władyczko, Józef K. Ziemacki, Jerzy S. Alexandrowicz, Jan Z. Wilczyński. W latach późniejszych uzupełnili ją m.in.:. Stanisław Trzebiński, Zenon Orłowski, Aleksander Januszkiewicz, Kornel Michejda, Wacław Jasiński, Michał Reicher, Kazimierz Pelczar, Rafał Radziwiłłowicz, Ignacy Abramowicz, Tadeusz Pawlas, Maksymilian Rose, Jan Szmurło, Władysław Jakowicki, Kazimierz Opoczyński i Stanisław Kazimierz Hiller. Od roku 1927 Wydział wydawał pismo naukowe „Pamiętnik Wileńskiego Towarzystwa Lekarskiego“.
Wydział Sztuk Pięknych rozpoczął działalność 12 października 1919 roku. Funkcjonował w budynkach dawnego klasztoru bernardyńskiego przy św. Anny 4. Tam znajdowały się pracownie malarstwa oraz zakłady: historii sztuki, architektury, grafiki i biblioteka wydziału. Pracownie rzeźby, sztuki stosowanej, zakłady fotografii artystycznej i drukarski mieściły się w gmachu przy ul. Zamkowej 11. Do roku 1927 na wydziale działał kierunek architektura. W roku akademickim 1919/1920 studiowało na wydziale 33 studentów (15 mężczyzn i 18 kobiet); w roku 1938 było ich 85 (48 mężczyzn i 37 kobiet). Kadrę wydziału stanowili prof.: Ferdynand Ruszczyc – faktyczny założyciel wydziału, Józef Czajkowski, Wojciech T. Jastrzębowski, Benedykt Kubicki, Stanisław Bohusz-Siestrzencewicz i Bolesław Bałzukiewicz, a także Jan Bułhak. W latach późniejszych wzmocnili ją m.in.: Ludomir Sleńdziński, Bronisław Jamontt, Henryk Kuna, Jerzy Hoppen, Juliusz Kłos, Jerzy Remer, Tymon Niesiołowski i Aleksander Szturman.
Wydział Teologiczny rozpoczął nauczanie dopiero 21 listopada 1919 roku mając zaledwie trzech księży profesorów: Bronisława Żongołłowicza, Kazimierza Zimmermanna i Bolesława Wilanowskiego. W roku 1919 studia na wydziale podjęło dziesięć osób (świeckich i księży); w roku 1938 było ich 132 (w tym 5 kobiet). W końcu lat 30. kadra liczyła już 15 osób, wśród których byli m.in.: ks. prof. Czesław Falkowski, ks. prof. Aleksander Wóycicki, ks. prof. Ignacy Świrski, ks. prof. Michał Klepacz, ks. dr Antoni Pawłowski, ks. Walerian Meysztowicz i ks. Michał Sopoćko. Zajęcia odbywały się w budynkach przy ul. Uniwersyteckiej 7. Ostatnie posiedzenia Wydziału Teologicznego USB odbyły się w kwietniu 1947 roku w Białymstoku, w czasie którego przyznano ks. biskupowi Michałowi Klepaczowi doktorat honorowy USB.
Wydział Rolniczy powstał 9 kwietnia 1938 roku z przekształcenia Studium Rolniczego istniejącego od 14 stycznia 1924 roku przy Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym, w samodzielny wydział. Pierwszym kierownikiem Studium Rolniczego był prof. Kazimierz Rogóyski (do stycznia 1929). W roku 1938 studiowało na wydziale 229 studentów (140 mężczyzn i 89 kobiet). Kadrę naukową Wydziału stanowili prof.: Witold Staniewicz, Janusz Jagmin, Zygmunt Jaworski, Edmund Lelesz, Wacław Łastowski i Wacław Moycho.
W latach 1919-1939 liczba profesorów i pracowników pomocniczych z 36 na początku zwiększyła się do 245. Za wyjątkiem obsady lektoratów języków litewskiego i białoruskiego, na wszystkich wydziałach zawsze była pełna obsada. Na USB działał Klub Profesorski oraz liczne stowarzyszenia i związki naukowe. Uniwersytet organizował także wydarzenia związane z rocznicami własnej historii i dziejami absolwentów Uniwersytetu Wileńskiego, uroczyste pogrzeby, koncerty akademickie, wystawy, akademie i posiedzenia Senatu. Na uczelni działał Chór Akademicki USB, a w latach 1921-1933 studenci, głównie z Wydziału Sztuk Pięknych, organizowali coroczne „Wileńskie Szopki Akademickie”.
Biblioteka Uniwersytecka i samodzielne instytuty
20 listopada 1919 roku otwarta została Biblioteka Uniwersytecka. Powstała z przekształcenia biblioteki publicznej miasta Wilna, która od połowy XIX wieku znajdowała się w gmachu dawnego Uniwersytetu przy Uniwersyteckiej 5. Była to największa biblioteka na Litwie. Od roku 1921 posiadała egzemplarz obowiązkowy. W 1939 roku jej zbiory liczyły około 600 tys. druków, w tym 254 inkunabuły, 2,5 tys. druków z XVI w., 12 tys. rękopisów, 6 tys. rycin, 900 atlasów. Wśród najcenniejszych zespołów wyróżniała się kolekcja kartograficzna Joachima Lelewela (ponad 300 atlasów, kilkaset map i ok. 1200 książek geograficznych) przywieziona z Kórnika w 1926 roku. Biblioteka wydawała Urzędową bibliografię regionalną. W roku 1938 w Bibliotece pracowało 47 osób. Dyrektorami Biblioteki byli: Stanisław Ptaszycki (1919/20), Ludwik Janowski (1920/21), Witold Nowodworski (1921-1923), Stefan Henryk Rygiel (1924–1930) i Adam Łysakowski (1930–1939).
Prócz Biblioteki na USB działały samodzielne instytuty i stacje badawcze oraz fundacje. W roku 1920 Uniwersytet wzbogacił się o Ogród Botaniczny. W 1925 roku powstało przy Wydziale Humanistycznym Muzeum Etnograficzne, którym kierowała m.in. Cezaria Ehrenkreutzowa. Siedziba muzeum znajdowała się przy ul. Zamkowej 11. W czerwcu 1931 roku otwarto przy ul. Zakretowej 23 Muzeum Przyrodnicze, które działało pod długoletnią dyrekcją Jana Prüffera. Obserwatorium Astronomiczne, założone i kierowane od 1919 roku przez Władysława Dziewulskiego, w roku 1921 otrzymało drewniany pawilon przy ul. Zakretowej 15, a do 1936 szereg budynków przy ul. Zakretowej 23a. Po roku 1936 podjęto starania o utworzenie przy USB Muzeum Pamiątek po Marszałku Józefie Piłsudskim, które miało się mieścić w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Uczelnia posiadała też kliniki w szpitalach miejskich i wojskowym na Antokolu oraz folwark Zakret, na którym realizowano praktykę studiów rolniczych. W marcu 1922 roku hrabina Janina Umiastowska ofiarowała uniwersytetowi na cele oświatowe swoje dobra ziemskie (pow. oszmiański). W roku 1927 przy USB utworzona została „Żemłosławska Fundacja Naukowa Władysława i Janiny hrabiostwa Umiastowskich”.
W 1938 roku, z inicjatywy Wydziałów Humanistycznego i Matematyczno-Przyrodniczego, powstało liceum eksperymentalne, w celu „należytego przygotowania młodzieży do studiów uniwersyteckich”. Postanowieniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 9 kwietnia 1938 roku utworzono Liceum im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Szkoła zaczęła działać 1 lipca 1938 roku, pod nadzorem pedagogicznym prof. Władysława Dziewulskiego (z ramienia rektora USB). Dyrektorem Liceum był Wacław Staszewski. Liceum mieściło się przy ul. Bakszta 15, w gmachu Uniwersytetu. Szkoła została zlikwidowana decyzją litewskich władz oświatowych 7 grudnia 1939 roku.
W początkach 1930 roku, w oparciu o kadrę Wydziału Prawa i Nauk Społecznych USB, powstał przy USB Instytut Naukowo-Badawczy Europy Wschodniej. Był największą placówką polską zajmującą się problematyką sowietologiczną. Przy Instytucie działała prywatna Szkoła Nauk Politycznych o profilu ściśle sowietologicznym i wschodnioznawczym. Była to jedyna tego typu placówka w II Rzeczypospolitej. Szkoła i Instytut korzystały z pomieszczeń w gmachu Biblioteki Państwowej im. Wróblewskich przy ulicy Arsenalskiej 8. W Instytucie pracowali m.in.: Stefan Ehrenkreutz, Stanisław Arnold, Henryk Łowmiański, Witold Staniewicz, Bronisław Wróblewski, Wiktor Sukiennicki, Marian Zdziechowski, Jan Kucharzewski, Czesław Bobrowski, Stefan Glaser, Ludwik Kolankowski, Zygmunt Szempliński, Stanisław Baczyński, Leon Wasilewski, Henryk Kawecki, Aleksander Hertz, Władysław Studnicki, Mykoła Kowalewski i Stanisław Zabiełło oraz uczeni z Finlandii, Estonii, Łotwy i Niemiec. Po klęsce wrześniowej w roku 1939 Instytut i Szkoła nie wznowiły działalności. Zbiory Instytutu zostały przejęte przez Sowietów i wywiezione do ZSSR.
Życie studenckie i korporacyjne
Uniwersytet był uczelnią wielonarodowościową, o dużym procencie studentów narodowości żydowskiej. W roku akademickim 1919/20 w Wilnie studiowało 547 osób (472 Polaków, 53 Żydów, sześciu Litwinów, pięciu Białorusinów, dwóch Niemców, sześciu Rosjan i trzech innych narodowości). Studenci wywodzili się z różnych stron Polski, przeważnie z kresów wschodnich – 392 studentów pochodziło z ziem dawnej Litwy i Białorusi, 118 z Polski, 37 z innych państw (Rosja). Jednak już w końcu lat 20. studentów było 3100 i do końca istnienia Uniwersytetu liczba ta ulegała zmianie tylko w niewielkim stopniu. Stawiało to USB w rzędzie największych szkół II Rzeczypospolitej, obok uniwersytetów w Krakowie, Warszawie, Lwowie oraz Politechniki Warszawskiej. Studenci posiadali własny samorząd, tworzyli związki korporacyjne, stowarzyszenia krajoznawcze, kluby i partie. Mieli do dyspozycji własne domy studenckie, zakłady lekarskie i związki sportowe. W roku 1939 uczelnia liczyła 3110 studentów (w tym 417 Żydów, 212 Rosjan, 94 Białorusinów, 85 Litwinów, 28 Ukraińców, 13 Niemców i trzy inne). W latach 1919-1939 na USB immatrykulowano 14044 studentów, którym wydano 4619 dyplomów magisterskich, uzyskano 778 stopni doktorskich
Życie organizacyjne młodzieży akademickiej grupowało się stowarzyszeniach pomocowych, organizacjach politycznych, kołach naukowych, związkach i korporacjach akademickich. W listopadzie 1923 roku powołano na USB Zrzeszenie Kół Naukowych, które wydawało czasopismo „Alma Mater Vilnensis”. W końcu lat 30. działało na uczelni 70 stowarzyszeń akademickich, wśród których największymi były: Stowarzyszenie Bratniej Pomocy USB i Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Studentów Żydów USB. Wśród organizacji społeczno-politycznych działały aktywnie: Akademicki Legion Młodych USB, Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie”, Sodalicja Mariańska, Akademicki Klub Włóczęgów Wileńskich, Związek Akademików Litwinów, Białoruski Związek Akademicki, Związek Naprawy Życia Akademickiego. Koła naukowe i związki sportowe: Koło Filologiczne, Koło Filozoficzne, Koło Historyków, Koło Humanistów Żydów, Koło Polonistów, Koło Prawników, Koło Prawników Żydów, Koło Studentów Wydziału Sztuk Pięknych, Akademicki Związek Sportowy oraz Żydowski Akademicki Klub Sportowy. W latach 1919-1939 na Uniwersytecie Stefana Batorego działało w sumie 107 organizacji akademickich.
Młodzież akademicka skupiała się także w organizacjach kulturalno-towarzyskich. Studenci pochodzący z różnych części Rzeczypospolitej zakładali koła regionalne. Najliczniejszymi stowarzyszeniami były jednak konwenty i korporacje akademickie. Na USB działało 12 tego rodzaju organizacji: Akademicki Konwent „Polonia”, Akademicki Konwent „Batoria”, Polska Akademicka Korporacja „Polesia”, Polska Akademicka Korporacja „Vilnensia”, Polska Akademicka Korporacja „Cresovia”, Akademicka Korporacja „Śniadecia”, Akademicka Korporacja „Leonidania”, Akademicka Korporacja „Concordia Vilnensis”, Polska Akademicka Korporacja „Piłsudia”, Akademicki Konwent „Ruthenia Vilnensis”, Korporacja Akademicka „Filomatia”, Korporacja Akademicka „Conradia”. Korporacje i konwenty miały własne ceremoniały, nazewnictwo, stroje, insygnia i herby; organizowały uroczystości, brały udział w wydarzeniach i uroczystościach w mieście.
Życie studenckie organizowane było także poza Uniwersytetem. Jednym z najciekawszych cyklicznych wydarzeń były wymyślone przez Mieczysława Limanowskiego tzw. „smocze igrzyska”, które odbywały się w dzień św. Jerzego 24 kwietnia, na Bakszcie, gdzie znajdować się miała grota smoka, i przed ratuszem. Nawiązywały one do legendy, w myśl której bazyliszek miał paść rażony odbiciem własnego wzroku w lustrzanej tarczy. W skrócie wyglądało to następująco: rycerz – przebrany student – nadjeżdżał od strony Ostrej Bramy i zabijał smoka, ratując dziewice. Następnie martwego smoka niesiono przez miasto na ramionach, a na każdym rogu ulicy witały go śpiewy, tańce i muzyka. Zainteresowanie było ogromne, a udział w barwnym przemarszu brały szkoły i mieszkańcy miasta. W końcu smoka rozrywano i palono na stosie.
Najwybitniejszym absolwentem USB był Czesław Miłosz, poeta, pisarz, wykładowca akademicki, laureat literackiej Nagrody Nobla (1980). Miłosz studiował prawo w latach 1929-1934, a później pracował w wileńskim radio. Był członkiem Akademickiego Klubu Włóczęgów Wileńskich. W roku 1951 wybrał emigrację we Francji, a później w USA, gdzie pracował jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie w Berkeley. Debiutował w „Alma Mater Vilnensis” (9/1930). Napisał m.in.: Poemat o czasie zastygłym (1933), Zniewolony umysł (1953), Światło dzienne (1953), Dolina Issy (1955), Nieobjęta ziemia (1984), Rok myśliwego (1991). Absolwentami USB byli także: Stanisław Cat-Mackiewicz (pisarz i publicysta), Wiktor Trościanko (pisarz, dziennikarz RWE), Paweł Jasienica (pisarz), Stanisław Świaniewicz (ekonomista), Juliusz Bardach (historyk prawa), Henryk Łowmiański (historyk), Józef Marcinkiewicz (matematyk), Wilhelmina Iwanowska (astronom), Leonid Żytkowicz (historyk), Antoni Basiński (chemik), Wiktor Sukiennicki (prawnik, ekonomista), Teodor Bujnicki (poeta), Henryk Niewodniczański (fizyk), Maria Znamierowska-Prüfferowa (etnolog).
***
Uniwersytet stanowił centrum życia naukowego, kulturotwórczego i artystycznego polskiej Litwy, ale był też zaczynem powstawania związków, towarzystw artystycznych i naukowych w Wilnie. Życie akademickie toczyło się w murach Uniwersytetu i poza nimi. Od roku 1919 USB organizowało wykłady otwarte dla mieszkańców miasta, a także specjalne audycje radiowe. Wileńskie uroczystości religijne i państwowe odbywały się z udziałem władz rektorskich, senatu, kadry naukowej i studentów. Wiele wydarzeń uniwersyteckich odbywało się w też budynkach miasta. Pracownicy uczelni byli członkami Rady Miasta i wielu wileńskich organizacji i stowarzyszeń, np. Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Wilnie, Wileńskiego Towarzystwa Lekarskiego itp.
Nie ominęły Uniwersytetu wydarzenia polityczne. Po raz pierwszy zamknięto uczelnię w lipcu 1920 roku tuż przed zajęciem Wilna przez bolszewików. Przywrócono działalność USB dopiero po klęsce armii czerwonej nad Niemnem i zajęciu miasta przez wojska polskie – 9 października 1920 roku. Jesienią roku 1931 miały miejsce w Wilnie rozruchy antyżydowskie, w ich wyniku zawieszono zajęcia na USB na prawie trzy tygodnie. W listopadzie 1936 roku doszło do zamieszek na uczelni, które zakończyły się tzw. blokadą Domu Akademickiego i zamknięciem Uniwersytetu. Ówczesny Rektor prof. Władysław Jakowicki nie dopuścił do wyjścia studentów „w miasto”, musiał jednak zrezygnować z funkcji. W styczniu 1937 roku nowy rektor Witold Staniewicz wznowił zajęcia. 13 marca 1937 roku zawieszono getto ławkowe na USB.
Uniwersytet obecny był w licznych wydarzeniach politycznych z udziałem najwyższych dostojników Rzeczypospolitej. Rektorzy USB występowali w delegacjach państwowych w czasie oficjalnych wizyt przedstawicieli innych państw w Wilnie, a także gościli reprezentantów różnych państw. Liczni pracownicy USB zasiadali we władzach państwowych wśród nich: Stefan Ehrenkreutz (senator), Władysław Komarnicki (poseł), a także Bronisław Żongołłowicz, Władysław Zawadzki i Adam Chełmoński (ministrowie).
Wkrótce po 17 września 1939 roku Wilno zostało zajęte przez woj.ska sowieckie, a w końcu października przyłączone do Republiki Litewskiej, której władze pozwoliły działać USB do połowy grudnia t. r. Wyznaczono litewskiego zarządcę USB – profesora Ignasa Končiusa. Przyspieszono sesje egzaminacyjne, a studenci kończący studia otrzymali polskie dyplomy. 15 grudnia odbyło się uroczyste nabożeństwo w kościele akademickim św. Jana, które zakończyło działalność uczelni. W latach 1940-1944 Uniwersytet Stefana Batorego działał w podziemiu. Obradował Senat, zorganizowano pomoc koleżeńską dla pracowników i ich rodzin, profesorowie nauczali tajnie, odbywano egzaminy. „Podziemnym” rektorem USB był Stefan Ehrenkreutz, wybrany na ten urząd w czerwcu 1939 roku. Część kadry naukowej znalazła oficjalne zatrudnienie w litewskich instytucjach. Działalność podziemną kontynuowały wydziały: humanistyczny, teologiczny, prawniczy, matematyczno-przyrodniczy i lekarski. Zajęcia odbywały się w różnych mieszkaniach, leżących najczęściej na przedmieściach.
W latach wojny wielu profesorów USB zmarło lub upuściło Wilno. Aresztowania i zsyłki, emigracja i wojenna tułaczka spowodowały uszczuplenie kadry naukowej. Także studentom nie było dane wrócić do dawnych budynków i rozpocząć zajęcia po zakończeniu wojny. Wilno znalazło się w granicach Związku Sowieckiego. Kilku profesorów i docentów dawnego Uniwersytetu zostało po 1945 roku na obczyźnie: w Londynie powstało stowarzyszenie uniwersyteckie pn. Społeczność Akademicka USB, które wydawało czasopismo „Alma Mater Vilnensis”. Pierwszym rektorem Społeczności był prof. Stanisław Kościałkowski.
Znakomita większość ocalałej kadry naukowej, administracja i studenci repatriowani zostali do Torunia, gdzie powstawał nowy uniwersytet. Do Torunia pojechali m.in. rektor Władysław Dziewulski oraz Tadeusz Czeżowski, Jan Prüffer, Henryk Elzenberg, Janina Hurynowicz, Tymon Niesiołowski, Jerzy Hoppen, Konrad Górski, Wilhelmina Iwanowska, Stefan Srebrny i wielu innych, w tym bibliotekarze, a nawet woźni. Pierwszym rektorem UMK został twórca USB – prof. Ludwik Kolankowski. Uniwersytet Mikołaja Kopernika z dumą podkreśla ciągłość tradycji z wileńską Almae Matris.